Biografia /IN ENGLISH

Aleksandra Melaniuk

jest dyrygentką młodego pokolenia. Wychowywała się między Warszawą, a Edynburgiem. Ukończyła studia licencjackie na kierunku dyrygentura symfoniczna w poznańskiej Akademii Muzycznej, w klasie Yaroslava Shemeta; obecnie kontynuuje studia magisterskie w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, w klasie prof. Pawła Przytockiego. Jest stypendystką Britten-Pears Young Artist na sezon 2023/2024.

Aktywność dyrygencką rozpoczęła na drugim roku studiów, debiutując z Orkiestrą Filharmonii Śląskiej podczas koncertu z cyklu „Młoda Filharmonia”. Dotychczas miała przyjemność współpracować z takimi orkiestrami jak: Flanders Symphony Orchestra, Stavanger Symfoniorkester, Baltic Sea Philharmonic, Lithuanian State Symphony Orchestra, Moravska Filharmonie Olomouc, Orkiestra Filharmonii Śląskiej, Orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu oraz innymi.

Jest półfinalistką 17 edycji Donatella Flick Conducting Competition, podczas której miała szansę dyrygować London Symphony Orchestra. Dotarła do finałowych etapów przesłuchań wielu prestiżowych programów dyrygenckich, m.in. Leverhulme Conducting Fellowship w BBC Scottish Symphony Orchestra, Constant Lambert Fellowship/Jetta Parker Ballet Conductor w Royal Opera House w Londynie czy Female Conductor Traineeship w Opera North w Leeds. Jest w gronie zwycięzców tegorocznej edycji Das Kritische Orchester, konkursu dyrygenckiego prowadzonego przez Forum Dirigieren w Berlinie.

W lipcu 2022, jako aktywna uczestniczka wzięła udział w prestiżowej Järvi Conducting Academy w Estonii, gdzie kształciła się pod okiem zarówno Paavo, jak i Neeme Järvi'ego. Uczestniczyła w X edycji Dirigentuka w Norwegii, była także wybrana jako jeden z trzech studentów kursów dla młodych talentów, prowadzonego przez Kristiinę Poskę, we współpracy z Flanders Symphony Orchestra i Forum Dirigieren. 

W 2023 roku weźmie udział w Fiskars Summer Festival, gdzie uczyć ją będą Esa-Pekka Salonen, Jukka-Pekka Saraste, Dalia Stasevska i James Gaffigan. W ramach programu Britten-Pears Young Artist, pod okiem Sian Edwards pracować będzie nad produkcją opery Oliviera Leith'a Last Days. We wrześniu pełnić będzie funkcję dyrygenta-asystenta w Operze Bałtyckiej, podczas produkcji Łaskawości Tytusa Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Brała również udział w wielu innych kursach dyrygenckich - zarówno międzynarodowych, pod okiem pedagogów takich jak Johannes Schlaefli, Nicolas Pasquet, Claire Gibault, Johannes Wildner, Leonid Grin, Sebastian Lang-Lessing czy Alexander Polianichko, jak i tych odbywających się na terenie Polski - z Antonim Witem, Jerzym Salwarowskim czy Jerzym Maksymiukiem, któremu miała zaszczyt asystować podczas koncertu inaugurującego Rok Akademicki 2021/2022 Akademii Muzycznej w Poznaniu. 
 
W lutym 2022 roku była pomysłodawczynią, współorganizatorką oraz dyrygentem koncertu symfonicznego After five o’clock, który miał na celu przybliżenie muzyki kompozytorów brytyjskich. 

Ma na koncie kilka prawykonań utworów autorstwa kompozytorów ze środowiska poznańskiego, nagranych m.in. w ramach projektu SubRosa w centrum kultury Enigma. Będąc w Belgii współpracowała z Spectra Ensamble, prowadząc później koncert poświęcony najwybitniejszym flamandzkim kompozytorom muzyki współczesnej. 

W czerwcu 2021 wzięła udział w międzynarodowym projekcie, organizowanym przez Filharmonię Szczecińską i Cadenza Fjord Festival Music.Media.Management. i pomyślnie ukończyła kurs
w zakresie Team Management.
Search